KALDIRMA GRUBU
( IRGAT VİNÇ, MONORAY VE ÇİFT KİRİŞ ARABA – TROLEY )
SEÇİM TABLOSU ;

ÖZET TABLO ;
KALDIRMA TAHRİK GRUBU AÇIKLAMALAR.

 ( TSF1,TSF2,TSF3 ve TSF4 İÇİN )

1 – MOTOR

WATT marka ve Türk malıdır. Sincap kafesli kısa devre asenkron motordur. Flanşı ve diğer ekipmanları kompak tip olması nedeniyle  tamamen özel tasarımdır. Sargılar özel sarım olduğundan 155 derece sıcaklığa kadar dayanabilir.   Kaldırma motorlarımız 2/8 kutup veya tek hızlı vinçler için 2 kutuplu olmak üzere genel olarak 2 tip olarak üretilmekte. Motorlarımız  IP54 koruma sınıfı ve F izolasyon´a sahiptir.FEM grubuna göre S3 ve S4 olarak üretilmiştir.
 2 – FREN 

Elektromanyetik disk balatalı yay baskılı negatif frendir.Enerji kesildiğinde yay baskısıyla balata baskı altına alındığından yükün emniyetle askıda tutabilir.Balatalar aspest içermediğinden çevre dostudur. Yük için minumum emniyet katsayısı  2 seçilmiştir.
3 – REDÜKTÖR 
Kaldırma redüktörü  GG 22 pik döküm malzemeden mamüldür.Redüktör kutuları uzun müddet kötü hava şartlarında bekletildikten sonra  CNC işleme merkezinde hassas  bir şekilde işlenir. Redüktör içerisindeki dişliler DIN 3960,3992,3994 ve DIN3990 normlarına uygun olarak  7 kalitesinde üretilmiştir.
4 – TAMBUR
DIN15020/FEM standartlarına göre dizayn edilmiştir. Genellikle  çelik çekme ithal borunun işlenmesi ile üretilir Üzerine sol çapraz yivler açılır Tambur birtaraftan  redüktör çıkış miline yataklanmış olup diğer taraftan ise karşı yatak ile muhafaza içerisine yataklanır.Halatın düzgün sarılıp çözülmesi için GGG60 kalite sfero dökümden mamul halat klavuzu kullanılır. Tek halatlı tambur çıkışı olabildiği gibi 2 çıkışlı tek ve çift tambur ( ikiz )  tambur sistemleri kullanılarak çeşitli alterntifler sunulmaktadır.
5 – HALAT
Sağ çapraz kendir özlü DIN 3064 ve DIN3069 e uygun TSE 1918 belgelidir.Kopma mukavemeti minumum 160kg/mm2 dir.Emniyet katsayısı 4-6 dır.Vinçlerde kullandığımız halat aksi belirtilmedikçe 6*37 dir.
6 – ARABA
Profil ve saçtan yapılmış çelik konstrüksiyondur.Tekerlek ler GGG70 kalitesinde sfero dökümdür. Tekerlek grubu göbekten tahrikli sistemdir. Açıkta dişli yoktur. Her arabada minumum 2 adet tekerlek tahriklidir. Monoray ve çiftkiiriş arabalı olarak üretilmektedir.Monoray tekerlekler tek flanşlı çiftkiriş araba tekerlekleri ise çift flanşlı olarak üretilmektedir. Monoray arabalı sistemler kısa ölü mesafeli olarak üretidiğinden çok dar hollere monte edilebilmektedir. Yürüyüş redüktörler tek ve çifthızlı olarak üretilmektedir.Genellikle Alman malı redüktörler kullanılmaktadır. IP54 koruma sınıflı ,izolasyon sınıfı F dir.Yumuşak kalkış ve duruş özelliklerine sahiptir.
7 – AŞIRI YÜK SİVİCİ (Opsiyonel)
Ülkemizde genellikle isteğe bağlı opsiyon olarak sunduğumuz Avrupa ve Amerika da ise mecburi standart olan yük sivici vincin nominal yükten fazla yüklenmesini önler. Fazla yük kaldıldığında kumanda devresini keserek vinci devre dışı bırakır. Vincin yük testi yapıldıktan sonra  sisteme entegre edilirler.

VİNÇ ÇALIŞMA SINIFI SEÇİMİ